Optymalna dawka witaminy C dla dzieci – źródła i możliwości suplementacji

Witamina C jest witaminą, której organizm nie syntetyzuje, jak również nie ma zdolności jej magazynowania. Musi być ona regularnie dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, a w przypadku większych niedoborów można podać lek z witaminą C. Jakie są naturalne źródła witaminy C i w jakich dawkach powinna być ona dostarczana dzieciom?

Źródła witaminy C w diecie dziecka

Witamina C jest witaminą, której organizm nie syntetyzuje, jak również nie ma zdolności jej magazynowania. Musi być ona regularnie dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem, a w przypadku większych niedoborów można podać lek z witaminą C. Jakie są naturalne źródła witaminy C i w jakich dawkach powinna być ona dostarczana dzieciom?

Źródła witaminy C w diecie dziecka

Witamina C pełni ważną rolę w organizmie dziecka, m.in. przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Niemowlęta pobierają ją bezpośrednio z mleka matki, u starszych dzieci zapotrzebowanie na witaminę C uzupełniane jest poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C.

Źródła witaminy C w diecie niemowląt

Od pierwszych dni życia niemowlę karmione piersią pobiera witaminę C wraz z mlekiem matki. Przyjmuje się, że stężenie witaminy C w pokarmie jest wystarczające na pokrycie zapotrzebowania niemowlaka, w związku z czym zdrowym dzieciom karmionym pokarmem matki nie zaleca się dodatkowej suplementacji.

Jeśli dziecko od pierwszych dni życia jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym może się okazać, że suplementacja będzie konieczna. Stosowanie oraz dawkowanie preparatu z witaminą C niemowlakowi należy wcześniej skonsultować z pediatrą.

Źródła witaminy C w diecie starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci, których dieta jest stopniowo rozszerzana, zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę C. Znajdziemy ją m.in. w: truskawkach, pomarańczach, malinach, porzeczkach, natce pietruszki, czerwonej papryce, brokułach, kalafiorze, brukselce i jarmużu1.

Niezwykle istotne jest, aby przy dostarczaniu dzieciom witaminy C w postaci naturalnych produktów, minimalizować straty witaminy poprzez jak najmniejszą obróbkę termiczną i mechaniczną owoców i warzyw.

Jaka forma witaminy C jest najlepsza dla dzieci? Kiedy warto suplementować?

Zapotrzebowanie organizmu dziecka na witaminę C najlepiej uzupełniać przede wszystkim przy pomocy naturalnych produktów – świeżych warzyw i owoców oraz przetworów warzywno-owocowych bogatych w tę witaminę. To jest najlepsza forma witaminy C i żaden suplement ani lek nie powinien zastąpić naturalnych witamin.

W niektórych sytuacjach rekomenduje się jednak suplementację preparatu z witaminą C. Szczególnie istotne jest to w okresie wzmożonych infekcji, witamina C jest wtedy szybciej zużywana i wydalana z organizmu dziecka i zachodzi ryzyko wystąpienia niedoborów. Dostarczanie witaminy C organizmowi jest też zalecane w okresie rekonwalescencji i regeneracji organizmu.

Stosowanie preparatów z witaminą C zaleca się również w przypadku niemowląt karmionych sztucznie, dzieci, których dieta jest uboga w produkty zawierające witaminę C.

Jeśli chodzi o podawanie dzieciom preparatów z witaminą C, warto wybierać preparaty w kroplach. Są wygodne w stosowaniu – łatwo odmierzyć odpowiednią dawkę i można je dodać do napoju lub pokarmu. Warto też wybierać te preparaty, które mają status leku.

Witamina C – dawkowanie u dzieci

W przypadku wątpliwości związanych z koniecznością podania dziecku suplementu z witaminą C należy skontaktować się z pediatrą. To on powinien zdecydować czy dziecko jest narażone na niedobory witaminy oraz ustalić ewentualne dawki w zależności od wieku i diety malucha.

Witamina C dla niemowląt – od kiedy można podawać?

Preparaty z witaminą C dla niemowląt występują najczęściej w postaci płynu o stężeniu 100 mg/ml, który podaje się za pomocą kropli. Takie preparaty można podawać dzieciom już od 28. dnia życia. Przyjmuje się, że dawka witaminy C u dziecka od 28. dnia życia do 24 miesiąca życia, nie powinna przekraczać 5-8 kropli na dobę, co odpowiada ok. 25-40 mg podanej witaminy C.

Dzienna dawka witaminy C dla starszych dzieci

W przypadku dzieci powyżej 2. roku życia dawkę można zwiększyć odpowiednio do 10 kropli na dobę, tj. ok. 50 mg witaminy C.

Starszym dzieciom i młodzieży od 12. roku życia rekomenduje się podawanie 15-20 kropli raz na dobę, co odpowiada ok. 75-100 mg witaminy C.

W okresie większego zapotrzebowania na witaminę C – w przypadku wystąpienia niedoborów lub pojawienia się infekcji – podaż witaminy C może zostać zwiększona.

Dawka uderzeniowa witaminy C – czy można przedawkować witaminę C?

Witaminę C trudno przedawkować, a jeśli nawet do tego dojdzie, to organizm wydali jej nadmiar wraz z moczem.

Objawem wskazującym na zbyt wysoki poziom witaminy C w organizmie dziecka mogą być np. biegunka lub wysypka skórna.

Dlatego istotne jest, szczególnie w przypadku dzieci, aby suplementować witaminę C w porozumieniu i pod nadzorem pediatry, który ustali, czy zachodzi taka konieczność oraz podpowie formę preparatu z witaminą C najlepszą dla dziecka.

Sprawdź korzyści ze stosowania leku z witaminą C w kroplach >>

Artykuł ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej.

1 Przygoda B. Witamina C. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63300,witamina-c. [dostęp: 10.12.2020].

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Juvit C – Skrócona informacja o leku