Wprowadzenie mleka modyfikowanego

Jeśli mama chce ograniczyć karmienie piersią albo zrezygnować z niego, do diety maluszka musi wprowadzić mleko modyfikowane. Gdy po urlopie macierzyńskim kobieta wraca do pracy, podstawowym pokarmem jej dziecka jest wciąż mleko. Kobieta, której zależy, aby maluch miał dostęp do mleka mamy, musi wypracować sposób regularnego odciągania pokarmu. Zgromadzone mleko jest wtedy podawane dziecku przez osobę opiekującą się maleństwem. Jest to niełatwe i nie zawsze możliwe rozwiązanie. Dlatego wiele kobiet decyduje się w takiej sytuacji na karmienie mlekiem modyfikowanym.

Karmienie mieszane

Wprowadzając do diety malucha mleko modyfikowane, nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z karmienia piersią. Warto stosować zasadę, że podczas obecności mamy w domu maluch jest karmiony piersią, a gdy mama jest w pracy, maluch otrzymuje mieszankę mleczną.

Nie wszystkie niemowlęta od razu chętnie piją z butelki. Codzienne próby podawania mleka w butelce, zwłaszcza gdy będzie je podejmowała osoba zastępująca mamę, w końcu przyniosą rezultaty. Jest szansa, że mniej więcej po dwóch tygodniach maluch przyzwyczai się do nowego rytmu i zaakceptuje też nowy sposób karmienia.

Zaletą karmienia mieszanego jest to, że umożliwia mamie i dziecku utrzymanie intymnej bliskości, jaką daje karmienie piersią. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre dzieci, które opanowują sztukę picia z butelki, mogą odrzucić pierś i wybrać łatwiejszy sposób ssania przez smoczek.

Gdy nie chce butelki

Gdy chęć przejścia na mleko modyfikowane w 2. półroczu życia nie spotyka się z akceptacją dziecka, podczas obecności mamy w pracy można podawać dziecku posiłki inne niż mleko: zupkę, deserek. Dzieci zwykle chętnie jedzą też kaszki, przyrządzane na bazie mleka modyfikowanego. Potrzebną porcję mleka należy wtedy uzupełnić karmieniem piersią, gdy mama wróci do domu.

Wybór mleka
Decydując się na karmienie mlekiem modyfikowanym, trzeba przede wszystkim porozmawiać z pediatrą, który zna nasze dziecko i pomoże dobrać mieszankę zgodnie z potrzebami malca.

Warto pamiętać, że mleko modyfikowane początkowe, oznaczone numerem 1, podajemy dzieciom do ukończenia 6. miesiąca życia.