Właściwe żywienie w pierwszym okresie życia powinno pokryć zapotrzebowanie na energię i dostarczyć organizmowi niezbędnych mu składników odżywczych, zapewniających prawidłowy rozwój fizyczny i psychomotoryczny. Ważne dla zdrowia są witaminy. Substancje te, choć nie dostarczają energii i nie są też strukturalnymi składnikami tkanek, są niezbędne do właściwego wzrostu i rozwoju człowieka1. Jakie witaminy dla rocznego dziecka wybrać? Podpowiadamy!
Witaminy dla rocznego dziecka – czy trzeba podawać je w ramach profilaktyki?
W trakcie pierwszych miesięcy życia dziecko karmione mlekiem matki, przy utrzymaniu przez nią zróżnicowanej i odpowiednio zbilansowanej diety, otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy. Kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do spożywania pokarmów, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia, można zacząć wprowadzać produkty uzupełniające. Włącza się do diety m.in. w celu dostarczenia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E)2.
Dieta jest więc podstawowym źródłem większości witamin u dzieci, zarówno niemowląt, jak i tych, które skończyły pierwszy rok życia. Jest jednak witamina, która powinna być podawana niezależnie, w ramach profilaktyki. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi polskimi już w pierwszych dniach życia dziecka należy rozpocząć suplementację witaminy D2.
Dlaczego tak ważna jest witamina D dla rocznego dziecka? Odgrywa ona kluczową rolę w metabolizmie wapnia i fosforu. Jest też niezbędna do prawidłowego rozwoju kośćca. Ponadto pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. W populacji dzieci europejskich ze względu m.in. na niewystarczającą ekspozycję na słońce oraz nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących suplementacji witaminy D często występuje jej niedobór3. Niedoborom witaminy D zapobiec można poprzez stosowanie się zaleceń dotyczących suplementacji tej witaminy.
Kiedy konieczna jest suplementacja witamin u rocznego dziecka?
Witaminy warunkują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu i przebieg wielu ważnych dla życia i zdrowia procesów, dlatego stanowią niezbędny składnik codziennego pożywienia. Warto w tym miejscu podkreślić, że wystarczającym źródłem witamin dla rocznego dziecka jest prawidłowa i urozmaicona dieta. Nie ma zatem konieczności stosowania preparatów witaminowych w ramach profilaktyki, z wyjątkiem witaminy D i K w niektórych sytuacjach4.
Rodzice rocznego dziecka powinni skupić się przede wszystkim na tym, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych jego organizmowi witamin wraz z dietą. Dieta powinna być więc odpowiednio urozmaicona i dostosowana do wieku4.
Bardzo ważna jest świadomość dotycząca zawartości witamin w poszczególnych pokarmach. Owoce i warzywa, a także zboża i jego przetwory zawierają przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w wodzie (z grupy B, witaminę C, kwas foliowy i biotynę). Z kolei źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K) są ryby, jaja, niektóre warzywa i produkty zbożowe. Jeśli dziecko nadal karmione jest mlekiem modyfikowanym, warto pamiętać, że wszystkie rodzaje mleka modyfikowanego wzbogacane są w niezbędne maluchowi witaminy4.
Są sytuacje, kiedy dodatkowe uzupełnianie witamin jest konieczne, ale zawsze powinno być to skonsultowane z lekarzem pediatrą. Przede wszystkim ma to miejsce wtedy, gdy pojawią się objawy niedoboru, ale nie tylko. Witaminy powinno się podawać także podczas leczenia niektórych chorób oraz w czasie stosowania szczególnie niedoborowych diet. Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście istnieje potrzeba uzupełnienia poziomu witamin oraz doradzi, jakie witaminy dla rocznego dziecka wybrać.
Jakie są optymalne dawki witamin dla rocznego dziecka?
Zastanawiasz się, ile powinno się podawać witaminy D dla rocznego dziecka? Według polskich wytycznych u dzieci powyżej 1. roku życia rekomendowane jest podawanie witaminy D w dawkach od 600 do 1000 IU/d w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie, przez cały rok. Nawet przy odpowiednim nasłonecznieniu suplementacja nie jest konieczna, ale wciąż zalecana i bezpieczna3.
Celem uzupełnienia niedoboru witaminy D3 u rocznego dziecka można stosować Juvit D3 Max. Jest to produkt leczniczy w postaci kropli o wysokiej zawartości witaminy D3 (aż 500 j.m. w 1 kropelce).
A co z witaminą K? Czy też trzeba ją podawać rocznemu dziecku? Jeśli jednak chodzi o witaminę K, zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów profilaktycznie powinno się ją podawać jedynie noworodkom. Nie ma potrzeby, by otrzymywało ją jednoroczne dziecko bez wyraźnych do tego wskazań4.
Rodzice małych dzieci często zastanawiają się, jakie witaminy dla rocznego dziecka oprócz witaminy D powinno się jeszcze stosować. Nie ma potrzeby stosowania żadnych innych witamin w ramach profilaktyki bez wyraźnych zaleceń lekarza. Trzeba pamiętać, że witaminy dla rocznego dziecka powinno się podawać dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i po ustaleniu, że rzeczywiście jest taka konieczność. Warto jednocześnie podkreślić, że w przypadku, gdy dziecko jest w trakcie lub tuż po infekcji, suplementacja jest dobrym rozwiązaniem dla wzmocnienia organizmu.
W zapobieganiu i leczeniu niedoborów u dzieci można stosować Juvit Multi. Wśród zaleceń dotyczących stosowania leku występują m.in. stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, czyli okres intensywnego wzrostu, okres wzmożonego wysiłku fizycznego, a także podczas chorób przebiegających z podwyższoną temperaturą. Juvit Multi może być podawany także w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami czy przy niedostatecznej podaży witamin w pożywieniu6. Przed wdrożeniem leczenia niedoborów witamin wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Bibliografia:
1. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K. i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
2. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2021, T.18, 7-24.
3. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2014, T.11, 321-338.
4. Książyk J., Szczapa J., Witaminy w diecie dziecka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.
5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Juvit Kids D3.
6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Juvit Multi.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Juvit D3 Max – Skrócona informacja o leku
Juvit Multi – Skrócona informacja o leku