Boisz się, że Twoje dziecko zbyt szybko wejdzie w świat komercyjnej rozrywki? Spróbuj zaszczepić w nim pozytywne skojarzenia z twórczą zabawą, która wymaga jedynie otwartości i wyobraźni.

Cielesność w zabawie

Dziecko poprzez doświadczanie własnego ciała buduje obraz siebie, dlatego warto skorzystać z kreatywnej zabawy ciałem. Oto kilka propozycji:

  • Witanie się różnymi częściami ciała lub zapraszanie ich do ruchu. Pozwala nie tylko na ekspresję ruchową ale także na nauczenie się części ciała i wyodrębnianie ich.
  • Odgrywanie postaci, czynności z opowieści. Kiedy czytasz bajkę lub opowiadasz historię, zachęć swoją pociechę do pokazania jak porusza się dana postać albo jak kucharz gotuje zupę w kotle czy ptaki latają nad miastem.
  • Ciało w zabawie ćwiczy swoje funkcje m.in. usprawnia napinanie i rozluźnianie mięśni. Wypróbuj zabawę w przyklejanie „na niby” poszczególnych części ciała do podłoża. Dziecko stara się utrzymać np. dłoń przylegającą do podłogi a Ty starasz się ją odklejać.
  • Bawcie się rytmem i tempem w ruchu, a jednocześnie nazywajcie emocje. To może być opowieść np. o szczęśliwym lisku, który skacze z radości bardzo wysoko, jeszcze wyżej, a kiedy jest zły tupie bardzo głośno stopami, najszybciej jak potrafi, a potem zwalnia aż tupie najciszej jak się da. Taka zabawa pomaga uczyć płynnego przejścia między wolnym a szybkim trybem, działaniem a odpoczynkiem.
  • Odrysowywanie części ciała to także świetna zabawa, gruntowanie obrazu siebie. Może Wam się przydać do tego większy karton lub rolka papieru. Po odrysowaniu spróbujcie wypełnić obraz kolorem lub informacjami o Was np. tym co dziecko lubi jeść, robić (w formie rysunku).
  • Nauka relaksacji także może odbywać się od najmłodszych lat. Wypróbuj wizualizację opartą o kierowanie uwagi do poszczególnych części ciała w wersji dziecięcej. Możesz poprosić dziecko, by wyobraziło sobie promień światła, który oświetla jego stopę, następnie łydkę, kolano, udo, biodro. Światełko może wędrować przez całe ciało wprowadzając uczucie ciepła i rozluźnienia. Pozwól dziecku na wymyślanie kolorów jakimi chce oświetlać dane partie ciała. Im jest młodsze tym mniej partii wyodrębniaj, z czasem będzie w stanie wyodrębniać nawet każdy paluszek dłoni. Takie ćwiczenia nie tylko kształtują wyobraźnię i uczą odpoczynku ale także wzmacniają świadomość ciała i uważność.

Pamiętaj, że twój stosunek do cielesności także wpływa na rozwój dziecka. Ważne jest wyrażanie akceptacji dla ciała dziecka, by mogło swobodnie czuć się w nim i poprzez nie wyrażać.

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.

Boisz się, że Twoje dziecko zbyt szybko wejdzie w świat komercyjnej rozrywki? Spróbuj zaszczepić w nim pozytywne skojarzenia z twórczą zabawą, która wymaga jedynie otwartości i wyobraźni. Rodzic i dziecko...
Może wiązać się z określonym tematem (np. wyprawa rakietą w kosmos, szykowanie przyjęcia na zamku, ratowanie mieszkańców przed groźnym smokiem), pełnieniem określonych ról (typu mama, tata, dziecko podczas zabawy w...
Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko rozwija się i uczy poprzez zabawę. Ona sama także przechodzi ewolucję. Manipulacje przedmiotami, tworzenie konstrukcji i pokonywanie przeszkód przestrzennych wyćwiczyło małą i dużą...