Zabawa "na niby" rozwija na serio

Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko rozwija się i uczy poprzez zabawę. Ona sama także przechodzi ewolucję. Manipulacje przedmiotami, tworzenie konstrukcji i pokonywanie przeszkód przestrzennych wyćwiczyło małą i dużą motorykę czas zatem na wyobraźnię.

Zabawa „na niby” inaczej zwana symboliczną polega na wytworzeniu przez dziecko wyimaginowanej sytuacji, na udawaniu, wcielaniu się w role, fantazjowaniu. Może wiązać się z określonym tematem (np. wyprawa rakietą w kosmos, szykowanie przyjęcia na zamku, ratowanie mieszkańców przed groźnym smokiem), pełnieniem określonych ról (typu mama, tata, dziecko podczas zabawy w dom) czy też wcielaniem się w różne zawody. Podczas takiej zabawy zwyczajny patyk staje się czarodziejską różdżką lub mikrofonem, a przedmioty mają czarodziejską moc lub własny głos.

Ważnym elementem tego typu zabaw jest spontaniczność, fabuła jest tworzona na bieżąco i nawet ten sam temat zabawy w lekarza czy restaurację za każdym razem pozwala dziecku nabywać nowych doświadczeń.

Dorośli nie zawsze mają łatwość wchodzenia w ten typ zabawy, zwłaszcza Ci którzy lubią mieć jasne zasady lub nie widzą sensu w udawaniu. Być może łatwiej będzie wejść w twórczą zabawę „na niby”, kiedy zdamy sobie sprawę jak ważna rozwojowo jest dla Twojego dziecka.