Witamina D3 lek a suplement – na czym polega różnica?

Treść została zweryfikowana przez specjalistę: Justyna Milewska, lekarz internista

Rośnie świadomość społeczeństwa na temat roli witaminy D3 w organizmie. Tym samym wzrasta zainteresowanie preparatami dostępnymi w aptekach. Aż 72 proc. Polaków chętnie sięga po suplementy diety, a 48 proc. osób robi to regularnie. Niestety, tylko 27 proc. społeczeństwa rozumie, czym w ogóle jest suplement diety1. Często utożsamiany jest z lekiem, a między tymi wyrobami istnieją duże różnice. Na czym one polegają? Wyjaśniamy.

 

Czym jest lek?

W prawie farmaceutycznym lek to produkt leczniczy, który składa się z substancji lub mieszaniny substancji o właściwościach zapobiegający lub leczących choroby. Może być też podawany w celu postawienia diagnozy lub po to, aby przywrócić, poprawić lub zmodyfikować fizjologiczne funkcje organizmu. Wykazuje działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne2.

Co jest charakterystyczne dla produktu leczniczego?

 • Musi przejść długotrwały i kosztowny proces, zanim zostanie uznany za lek3.
 • Podlega ścisłym regulacjom prawnym3.
 • Jest rejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych2.
 • Minister Zdrowia jest organem, który dopuszcza lek na rynek3.
 • Nad kontrolą jakości czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny2.

Obowiązuje ogólny podział leków na te wydawane z przepisu lekarza, na receptę i te wydawane bez recepty3. Producenci produktów leczniczych są zobowiązani do umieszczenia na opakowaniu takich informacji jak2:

 • nazwa produktu leczniczego i substancji czynnych;
 • moc leku;
 • postać farmaceutyczna;
 • dla kogo przeznaczony jest lek (dzieci, dorośli, niemowlęta);
 • wielkość opakowania;
 • sposób dawkowania i drogi podania;
 • wykaz substancji pomocniczych;
 • ostrzeżenie o sposobie przechowywania;
 • termin ważności.

Do opakowania leku dołączona jest ulotka dla pacjenta z niezbędnymi informacjami do prawidłowego stosowania. Określa się w niej m.in. dawkowanie oraz opisy możliwych działań niepożądanych2.

 

Czym jest suplement diety?

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia podaje, że suplementy diety to środki spożywcze. Ich zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje o odżywczym, fizjologicznym efekcie. Suplementy są wprowadzone do obrotu w formie, która umożliwia ich spożywanie w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych. Nie mogą to być produkty o właściwościach leku w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego4.

Suplement diety:

 • ma uzupełnić codzienną dietę ubogą w niektóre składniki odżywcze2;
 • dostępny jest w formie kapsułek, tabletek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem lub mieszanek ziół do zaparzania4;
 • jest dopuszczany do obrotu przez Głównego Inspektora Sanitarneg2;
 • dopuszczenie do sprzedaży odbywa się na podstawie powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu suplementu diety i przedstawieniu projektu etykiety2;
 • nie podlega obowiązkowej kontroli jakościowej i badaniom trwałości2;
 • jest produktem żywnościowym3;
 • można go kupić w aptekach, sklepach zielarskich i spożywczych4.

Opakowanie suplementu diety zazwyczaj nie zawiera ulotki dla pacjenta2.

 

Witamina D3 – jak odróżnić lek od suplementu?

Istnieją dane, które wskazują na to, że dobowe normy witaminy D3 powszechnie nie są zaspokajane wraz z dietą i dostępem do syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UVB. Dlatego coraz częściej mówi się o niedoborze witaminy D3 w organizmie3. Polacy chętnie sięgają po produkty, które mają dostarczyć odpowiednie ilości potrzebnych składników odżywczych. Tym samym suplement diety często jest mylony z formą leków bez recepty. To jednak nie to samo.

Jaka jest różnica między lekiem a suplementem witaminy D3? Jak odróżnić te dwa produkty? Oto kilka wskazówek2, 3.

 • Na opakowaniu suplementu znajduje się napis „suplement diety”.
 • Produkt leczniczy będzie oznakowany jako lek OTC / lek wydawany bez recepty / produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza.
 • Do opakowania leku musi być dołączona ulotka, w której znajdą się m.in. informacje o możliwych działaniach niepożądanych.
 • Suplement diety to produkt spożywczy, którego zadaniem jest wzbogacanie codziennej diety w niezbędne witaminy lub składniki mineralne.
 • Lek to produkt, który ma zapobiegać lub leczyć choroby.

Warto pamiętać, że każdy produkt leczniczy musi przejść skomplikowaną procedurę wprowadzenia na rynek wraz z kompletem badań nad jego skutecznością. Suplementy diety nie podlegają tak restrykcyjnym kontrolom i analizom2.

 

Kiedy sięgać po witaminę D3 w formie leku?

Niedobór witaminy D może dotyczyć dzieci i młodzieży, dorosłych, kobiet w ciąży i osób starszych. Najczęstsze objawy deficytu tego składnika to5:

 • choroby układu kostnego: osteomalacja, zwiększone ryzyko złamań osteoporotycznych u dorosłych i krzywica u dzieci;
 • obniżenie odporności;
 • problemy neurologiczne związane z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego.

W wyniku niedoboru witaminy D3 może pojawić się także próchnica u dzieci i stan zapalny w jamie ustnej. Najlepszym źródłem witaminy D3 jest słońce. Jednak korzystanie z jego dobrodziejstwa jest ograniczone m.in. przez przebywanie w pomieszczeniach i zasłanianie ciała odzieżą. W znikomym procencie zapotrzebowanie na nią mogą pokryć pokarmowe źródła witaminy D3, czyli produkty zwierzęce, ryby, tłuszcze oraz grzyby5. Dlatego według najnowszych zaleceń przyjmowanie witaminy D3 przez zdrowe osoby dorosłe  w dawce 1000-2000 IU na dobę jest zalecane i bezpieczne przez cały rok6.

Ponadto warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka niedoboru witaminy D. W szczególności dotyczą one osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Dotykają także chorych na cukrzycę typu 2, otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Hashimoto, alergie, choroby wątroby i nerek. W takich sytuacjach zaleca się wykonywanie oznaczenia stężenia aktywnego metabolitu witaminy D3 w surowicy: badanie 25(OH)D7.

 

Najczęściej zadawane pytania

Czym się różni witamina D3 lek od suplementu?

Suplement diety to produkt spożywczy, który nie musi mieć opisu kontroli jakości i udowadniać jego skuteczności. Podlega wymogom Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Witamina D3 w formie leku to produkt przeznaczony do leczenia lub zapobiegania chorobom. Nad jego jakością czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Która witamina D jest lekiem?

JUVIT® D3 MAX to produkt leczniczy dla noworodków, niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych. Może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych, jako kontynuacja leczenia8.

 

Bibliografia:

 1. Czerwiński A., Liebers D., Regulacja rynku suplementów diety, Policy Paper 9/2019.
 2. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki – porównanie wymagań prawnych. Hygeia Public Health 2012, 47(4): 427-432.
 3. Wąski W., Leki, suplementy diety czy żywność funkcjonalna?, Tutoring Gedanensis 5(1)/2020 (19-23).
 4. Matysek-Nawrocka M. i in., Popularność suplementów diety wśród dorosłych Polaków, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, Nr 1(5)/2016: 160-167.
 5. Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d (dostęp: 26.11.2023)).
 6. Płudowski, P. i in.; Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients 2023, 15, 695.
 7. Kennel K. i in., Niedobór witaminy D u dorosłych: kiedy badać i jak leczyć?, Medycyna po Dyplomie, vol 20/nr 5/maj 2011.
 8. Charakterystyka produktu leczniczego JUVIT® D3 MAX.