Treść została zweryfikowana przez specjalistę: Justyna Milewska, lekarz internista
Rośnie świadomość społeczeństwa na temat roli witaminy D3 w organizmie. Tym samym wzrasta zainteresowanie preparatami dostępnymi w aptekach. Aż 72 proc. Polaków chętnie sięga po suplementy diety, a 48 proc. osób robi to regularnie. Niestety, tylko 27 proc. społeczeństwa rozumie, czym w ogóle jest suplement diety1. Często utożsamiany jest z lekiem, a między tymi wyrobami istnieją duże różnice. Na czym one polegają? Wyjaśniamy.
Czym jest lek?
W prawie farmaceutycznym lek to produkt leczniczy, który składa się z substancji lub mieszaniny substancji o właściwościach zapobiegający lub leczących choroby. Może być też podawany w celu postawienia diagnozy lub po to, aby przywrócić, poprawić lub zmodyfikować fizjologiczne funkcje organizmu. Wykazuje działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne2.
Co jest charakterystyczne dla produktu leczniczego?
- Musi przejść długotrwały i kosztowny proces, zanim zostanie uznany za lek3.
- Podlega ścisłym regulacjom prawnym3.
- Jest rejestrowany w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych2.
- Minister Zdrowia jest organem, który dopuszcza lek na rynek3.
- Nad kontrolą jakości czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny2.
Obowiązuje ogólny podział leków na te wydawane z przepisu lekarza, na receptę i te wydawane bez recepty3. Producenci produktów leczniczych są zobowiązani do umieszczenia na opakowaniu takich informacji jak2:
- nazwa produktu leczniczego i substancji czynnych;
- moc leku;
- postać farmaceutyczna;
- dla kogo przeznaczony jest lek (dzieci, dorośli, niemowlęta);
- wielkość opakowania;
- sposób dawkowania i drogi podania;
- wykaz substancji pomocniczych;
- ostrzeżenie o sposobie przechowywania;
- termin ważności.
Do opakowania leku dołączona jest ulotka dla pacjenta z niezbędnymi informacjami do prawidłowego stosowania. Określa się w niej m.in. dawkowanie oraz opisy możliwych działań niepożądanych2.
Czym jest suplement diety?
Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia podaje, że suplementy diety to środki spożywcze. Ich zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje o odżywczym, fizjologicznym efekcie. Suplementy są wprowadzone do obrotu w formie, która umożliwia ich spożywanie w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych. Nie mogą to być produkty o właściwościach leku w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego4.
Suplement diety:
- ma uzupełnić codzienną dietę ubogą w niektóre składniki odżywcze2;
- dostępny jest w formie kapsułek, tabletek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem lub mieszanek ziół do zaparzania4;
- jest dopuszczany do obrotu przez Głównego Inspektora Sanitarneg2;
- dopuszczenie do sprzedaży odbywa się na podstawie powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu suplementu diety i przedstawieniu projektu etykiety2;
- nie podlega obowiązkowej kontroli jakościowej i badaniom trwałości2;
- jest produktem żywnościowym3;
- można go kupić w aptekach, sklepach zielarskich i spożywczych4.
Opakowanie suplementu diety zazwyczaj nie zawiera ulotki dla pacjenta2.
Witamina D3 – jak odróżnić lek od suplementu?
Istnieją dane, które wskazują na to, że dobowe normy witaminy D3 powszechnie nie są zaspokajane wraz z dietą i dostępem do syntezy skórnej pod wpływem promieniowania UVB. Dlatego coraz częściej mówi się o niedoborze witaminy D3 w organizmie3. Polacy chętnie sięgają po produkty, które mają dostarczyć odpowiednie ilości potrzebnych składników odżywczych. Tym samym suplement diety często jest mylony z formą leków bez recepty. To jednak nie to samo.
Jaka jest różnica między lekiem a suplementem witaminy D3? Jak odróżnić te dwa produkty? Oto kilka wskazówek2, 3.
- Na opakowaniu suplementu znajduje się napis „suplement diety”.
- Produkt leczniczy będzie oznakowany jako lek OTC / lek wydawany bez recepty / produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza.
- Do opakowania leku musi być dołączona ulotka, w której znajdą się m.in. informacje o możliwych działaniach niepożądanych.
- Suplement diety to produkt spożywczy, którego zadaniem jest wzbogacanie codziennej diety w niezbędne witaminy lub składniki mineralne.
- Lek to produkt, który ma zapobiegać lub leczyć choroby.
Warto pamiętać, że każdy produkt leczniczy musi przejść skomplikowaną procedurę wprowadzenia na rynek wraz z kompletem badań nad jego skutecznością. Suplementy diety nie podlegają tak restrykcyjnym kontrolom i analizom2.
Kiedy sięgać po witaminę D3 w formie leku?
Niedobór witaminy D może dotyczyć dzieci i młodzieży, dorosłych, kobiet w ciąży i osób starszych. Najczęstsze objawy deficytu tego składnika to5:
- choroby układu kostnego: osteomalacja, zwiększone ryzyko złamań osteoporotycznych u dorosłych i krzywica u dzieci;
- obniżenie odporności;
- problemy neurologiczne związane z zaburzeniami funkcjonowania układu nerwowego.
W wyniku niedoboru witaminy D3 może pojawić się także próchnica u dzieci i stan zapalny w jamie ustnej. Najlepszym źródłem witaminy D3 jest słońce. Jednak korzystanie z jego dobrodziejstwa jest ograniczone m.in. przez przebywanie w pomieszczeniach i zasłanianie ciała odzieżą. W znikomym procencie zapotrzebowanie na nią mogą pokryć pokarmowe źródła witaminy D3, czyli produkty zwierzęce, ryby, tłuszcze oraz grzyby5. Dlatego według najnowszych zaleceń przyjmowanie witaminy D3 przez zdrowe osoby dorosłe w dawce 1000-2000 IU na dobę jest zalecane i bezpieczne przez cały rok6.
Ponadto warto zwrócić uwagę na czynniki ryzyka niedoboru witaminy D. W szczególności dotyczą one osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Dotykają także chorych na cukrzycę typu 2, otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Hashimoto, alergie, choroby wątroby i nerek. W takich sytuacjach zaleca się wykonywanie oznaczenia stężenia aktywnego metabolitu witaminy D3 w surowicy: badanie 25(OH)D7.
Najczęściej zadawane pytania
Czym się różni witamina D3 lek od suplementu?
Suplement diety to produkt spożywczy, który nie musi mieć opisu kontroli jakości i udowadniać jego skuteczności. Podlega wymogom Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Witamina D3 w formie leku to produkt przeznaczony do leczenia lub zapobiegania chorobom. Nad jego jakością czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Która witamina D jest lekiem?
JUVIT® D3 MAX to produkt leczniczy dla noworodków, niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych. Może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych, jako kontynuacja leczenia8.
Bibliografia:
- Czerwiński A., Liebers D., Regulacja rynku suplementów diety, Policy Paper 9/2019.
- Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki – porównanie wymagań prawnych. Hygeia Public Health 2012, 47(4): 427-432.
- Wąski W., Leki, suplementy diety czy żywność funkcjonalna?, Tutoring Gedanensis 5(1)/2020 (19-23).
- Matysek-Nawrocka M. i in., Popularność suplementów diety wśród dorosłych Polaków, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych, Nr 1(5)/2016: 160-167.
- Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d (dostęp: 26.11.2023)).
- Płudowski, P. i in.; Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland. Nutrients 2023, 15, 695.
- Kennel K. i in., Niedobór witaminy D u dorosłych: kiedy badać i jak leczyć?, Medycyna po Dyplomie, vol 20/nr 5/maj 2011.
- Charakterystyka produktu leczniczego JUVIT® D3 MAX.