Treść została zweryfikowana przez specjalistę: Katarzyna Bal-Gierańczyk, lekarz pediatra
Witamina D3, zwana „witaminą słońca”, jest niezwykle istotna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci już od pierwszych dni ich życia. Wytwarzana jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też w naszej strefie klimatycznej, w okresie jesienno-zimowym, dzieci są szczególnie narażone na jej niedobory. Ilość witaminy D3 w diecie niemowląt i starszych dzieci również nie jest wystarczająca by pokryć zapotrzebowanie. Kiedy zaleca się suplementowanie witaminy D3 dzieciom i jakie ilości witaminy są niezbędne, by spełnić zalecane przez specjalistów normy?
Norma witaminy D3 – jaki poziom witaminy D3 u dzieci jest optymalny?
Optymalny poziom witaminy D3 , określany jest na podstawie stężenia 25 (OH)D. W populacji ogólnej nie ma wskazań do rutynowego oznaczania tego parametru, ale może być to zalecone przez lekarza w określonych grupach ryzyka niedoboru witaimny D3. Optymalny poziom 25(OH)D wynosi 30–50 ng/ml1.
Niski poziom witaminy D3 – kiedy można o nim mówić? Jakie są objawy?
Objawami niedoboru witaminy D3 u dzieci mogą być m.in. problemy z układem kostnym, próchnica zębów czy zaburzenia wzrostu. U niemowląt może występować dłuższe niż zwykle zrastanie się ciemiączka czy wydatne guzy czołowe.
Niski poziom witaminy D3 ma też wpływ na funkcjonowanie układu immunologicznego – dzieci z objawami niedoboru częściej łapią infekcje2.
W codziennej praktyce pediatrycznej szczególną uwagę zwraca się także na niespecyficzne objawy, które występują zwykle na pierwszym etapie niedoboru witaminy D3. Należą do nich przede wszystkim: nadmierna potliwość, drażliwość, nadpobudliwość, zaparcia, osłabienie siły mięśniowej oraz opóźnienie rozwoju psychomotorycznego.
Sprawdź, jakie mogą być inne objawy niedoboru witaminy D3 w organizmie dziecka >>
Nadmiar witaminy D3 – kiedy można o nim mówić? Jakie są objawy?
Toksyczne działanie witaminy D3, związane najczęściej z jej przedawkowaniem, jest zjawiskiem rzadko spotykanym w praktyce klinicznej, ale warto poznać objawy wskazujące na zbyt wysoki poziom tej witaminy w organizmie.
O toksycznym działaniu witaminy D3, mówimy w momencie, w którym stężenie 25(OH)D w organizmie przekracza 100 ng/ml1.
Objawy kliniczne zatrucia witaminą D są związane z podwyższonym stężeniem wapnia (hiperkalcemią) i obejmują m.in.1:
- zmęczenie, osłabienie,
- dezorientację, trudności w koncentracji,
- senność, apatię,
- wymioty, zaparcia,
- nadmierne oddawanie moczu (wielomocz),
- zwiększone pragnienie (polidypsja).
Suplementacja witaminy D3 – od kiedy i ile podawać dzieciom?
Suplementacja witaminy D3 jest rekomendowana szczególnie niemowlętom i dzieciom w okresie rozwoju i wzrostu1:
• noworodkom i niemowlętom (od urodzenia do 12 miesiąca życia) – bez względu na sposób karmienia (pokarm matki lub mleko modyfikowane) już od pierwszych dni życia,
• dzieciom i nastolatkom (1-18 lat) – w zależności od masy ciała w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca.
Dlaczego witamina D3 powinna być suplementowana?
Należy suplementować witaminę D3, aby wspomóc prawidłowy rozwój dziecka i zapobiec chorobom wynikającym z jej niedoborów, takim jak krzywica, problemy ze szkliwem, czy nawracające infekcje. Witamina D3 ma bowiem kluczowy wpływ na prawidłowy rozwój i mineralizację kości w okresie wzrostu dziecka oraz na właściwe funkcjonowanie układu immunologicznego.
Suplementacja witaminą D3 w większości przypadków powinna odbywać się przez cały rok. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, bazując na zaleceniach Amerykańskiej Akademii Pediatrów, rekomenduje unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce dzieci przed ukończeniem 6. miesiąca życia, a powyżej 6. miesiąca życia zaleca maksymalne unikanie takiej ekspozycji, przebywanie dzieci w cieniu, a ponadto – co najważniejsze – stosowanie na całą skórę preparatów ochronnych z filtrami UVB/UVA z SPF 305. Dotyczy to wszystkich dzieci, a zwłaszcza tych z jasną karnacją, atopowym zapaleniem skóry (AZS) oraz do 2. roku życia, gdzie fotoprotekcja jest szczególnie istotna. W związku z tym organizm dziecka nie ma możliwości samodzielnego wyprodukowania potrzebnych mu ilości witaminy D3, przez co suplementacja jest wskazana.
Jak przeliczać zawartość witaminy D3 w suplementach diety
Preparaty z witaminą D3 posiadają oznaczenia wskazujące na zawartość witaminy w produkcie. Najczęściej do określenia stężenia używa się stosowanych międzynarodowo standaryzowanych wielkości – IU albo j.m.
Przyjmuje się, że 1 mikrogram (oznaczony jako µg) witaminy D to 40 jednostek międzynarodowych (oznaczonych jako I.U. albo j.m.).
Zatem jeśli:
1 µg = 1 mikrogram = 1 mcg = 40 j.m. = 40 I.U.
To:
2,5 µg = 100 j.m. witaminy D3 (2,5*40=100)
10 µg = 400 j.m. witaminy D3 (10*40=400)
50 µg = 2000 j.m. witaminy D3 (50*40=2000)
Nowe wytyczne suplementacji witaminy D3 – jaka ilość witaminy D dla dzieci będzie odpowiednia?
Profilaktyczna ilość witaminy D3 rekomendowana do suplementowania dzieciom, powinna być uzależniona od:
• wieku i wagi,
• pory roku,
• ekspozycji na słońce,
• diety,
• trybu życia.
Zasady suplementacji według wytycznych1:
- Witamina D3 dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia
Niezależnie od sposobu karmienia zaleca się dostarczenie 400 j.m./dobę noworodkom i niemowlętom do 6. miesiąca życia już od pierwszych dni życia. - Witamina D3 dla niemowląt od 6. do 12. miesiąca życia
Rekomendowana ilość witaminy D3 dla niemowląt od 6. do 12. miesiąca życia wynosi 400-600 j.m./dobę. - Witamina D3 dla dzieci powyżej roku (do 18 lat)
W przypadku dzieci powyżej roku, suplementacja witaminą D3 w okresie od maja do września nie jest konieczna, jeżeli są spełnione wytyczne dotyczące przebywania na słońcu. W pozostałych miesiącach lub gdy nie są spełnione zalecenia dotyczące przebywania na słońcu, należy wprowadzić suplementację.
W przypadku dzieci w wieku 1-10 lat zalecana ilość witaminy D3 to 600-1000 j.m./dobę w zależności od masy ciała i podaży witaminy w diecie. W przypadku stwierdzenia nadwagi lub otyłości, ilość zwiększa się odpowiednio do 1200-2000 j.m./dobę w zależności od stopnia otyłości3.
W przypadku młodzieży (11-18 lat) zalecana ilość witaminy D to 800-2000 IU/dobę w zależności od masy ciała oraz podaży witaminy w diecie. U nastolatków z otyłością wymagana jest suplementacja w dawce 1600-4000 IU/dobę, w zależności od stopnia otyłości3.
Suplementacja witaminy D3 – jaka forma będzie odpowiednia dla niemowląt i dzieci?
Najbardziej wygodną formą witaminy D3 dla dzieci są preparaty w postaci płynnej – podawane przy pomocy pompki dozującej. Taka forma zapewnia:
- bezpieczeństwo podania – uniknięcie przypadkowego połknięcia kapsułki twist-off,
- higienę podania – aplikacja bezpośrednio do buzi dziecka,
- precyzję dawkowania,
- umożliwia w łatwy sposób zwiększenie dawki co 200 j.m. w zależności od zaleceń lekarza.
Witamina D3 w kroplach dla dzieci – sprawdź korzyści ze stosowania pompki dozującej >>
1 Rusińska A i in. Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r. Postępy Neonatologii 2018; 24(1): 1-24
2 Czech-Kowalska J. Suplementacja witaminą D u dzieci – wskazówki praktyczne. Forum Pediatrii Praktycznej. https://forumpediatrii.pl/artykul/suplementacja-witamina-d-u-dzieci-wskazowki-praktyczne. Data dostępu: 19.01.2021 r.
3 Witamina D: Rekomendacje dawkowania w populacji osób zdrowych oraz w grupach ryzyka deficytów – wytyczne dla Europy Środkowej 2013. Standardy Medyczne Pediatria 2013 T.10 573-578.
4 Michałus I., Krzywica z niedoboru witaminy D, Medycyna praktyczna dla pacjentów (witryna internetowa: https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.1.3.38.1.1 (dostęp: 2023.02.07.)).
5 Narbutt J., Wolska H., Kaszuba A. i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 2: Stosowanie preparatów zawierających filtry UV, Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105, 30–40.