Wspierający rodzic umie docenić

Wystarczająco dobry opiekun, bezpieczny dorosły, wspierający rodzic to często pojawiające się hasła, kiedy mówimy o wychowaniu. Zapewnienie dziecku opieki i możliwości rozwoju to jedno ale jakie postawy rodzicielskie wpłyną na autentyczną więź rodzic-dziecko w wieku szkolnym?

Choć nie ma złotych recept to można wyodrębnić niektóre postawy, zachowania i cechy rodziców, które pomagają dziecku w stopniowym stawaniu się coraz bardziej niezależnym i szczęśliwym człowiekiem. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Uważność i docenianie

Rodzic ma za zadanie widzieć swoje dziecko z całym jego spektrum człowieczeństwa. Nie tylko wybrany fragment np. osiągnięcia lub słabe strony, a pełnego człowieka, który przeżywa rozmaite emocje, ma swoje problemy i prawo do bycia sobą. Widzenie dziecka i docenianie tego jakie jest, jego starań, unikalnych cech charakteru pozwala budować bazę pod autentyczne poczucie własnej wartości, które nie jest uzależnione od opinii innych.

Wzmacnianie

Ciągłe poprawianie dziecka, zamartwianie się lub straszenie (np. zaraz spadniesz, znowu się garbisz, jak Ty zdasz?) osłabia dziecko i wzmaga wewnętrzne lęki. Narracja ta jest często wpisana w nasze doświadczenie ale można zamienić ją na język emocji i współpracy. Warto mówić o swoich odczuciach, proponując wsparcie, doceniać wysiłek nie tylko efekt, a przede wszystkim zauważając zalety dziecka. Każde ma ich całe mnóstwo. Jeśli rodzic ma kłopot z ich dostrzeganiem warto aby trafił do terapeuty, który pomoże mu rozpoznać co wpływa na jego relację z dzieckiem i ją zafałszowuje.

Współpraca

Rolą rodzica w okresie szkolnym jest stopniowe przygotowywanie dziecka do dorosłości. Dawanie dziecku możliwości wyboru, pozwalanie mu na samodzielne podejmowanie decyzji plus wsparcie i pomoc w przeżywaniu wyzwań to droga do wychowywania sprawczego człowieka. Pamiętaj, że jeśli w tym wieku dziecko nauczy się, że obowiązki szkolne wiszą na Tobie, bo to Ty sprawdzasz co jest zadane i przeżywasz każdy sprawdzian bardziej niż ono, to zdejmie to odpowiedzialność z niego za własne dokonania. Nawyki samodzielnego odrabiania lekcji, jak i umiejętności sięgania po pomoc wypracowane na tym etapie zaprocentują w przyszłości.