Gdy po urlopie macierzyńskim kobieta wraca do pracy, podstawowym pokarmem jej dziecka jest wciąż mleko. Kobieta, której zależy, aby maluch miał dostęp do mleka mamy, musi wypracować sposób regularnego odciągania pokarmu. Zgromadzone mleko jest wtedy podawane dziecku przez osobę się nim opiekującą. Jest to niełatwe i nie zawsze możliwe rozwiązanie. Dlatego wiele kobiet decyduje się w takiej sytuacji przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane i całkowicie odstawić dziecko od piersi. Są i takie, które nie chcą jeszcze całkowicie rezygnować z karmienia dziecka piersią, a jedynie dodatkowo podawać mleko modyfikowane.
Zawsze jednak odstąpienie od karmienia wyłącznie piersią i wprowadzenie mleka modyfikowanego wymaga odpowiedniego podejścia. Co warto wiedzieć na ten temat? Skąd wiadomo, jakie mleko podać dziecku? Kiedy warto skonsultować się z pediatrą? Odpowiadamy!
Żywienie niemowląt pokarmem matki – co warto wiedzieć?
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia dziecka. Karmienie piersią jest najbardziej optymalnym sposobem żywienia, zaspokajającym zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze i zapewniającym zdrowy rozwój w pierwszym półroczu życia. Mleko matki można podawać, przystawiając dziecko do piersi lub karmiąc je wcześniej odciągniętym pokarmem1.
Jeśli mama chce ograniczyć karmienie piersią albo całkowicie z niego zrezygnować, do diety maluszka musi wprowadzić mleko modyfikowane.
Karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym? A może karmienie mieszane?
Wprowadzając do diety malucha mleko modyfikowane, jak wiadomo, nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z karmienia piersią. Jeśli występuje laktacja i jest możliwe dalsze karmienie dziecka piersią, warto wprowadzić zasadę, że podczas obecności mamy w domu maluch jest karmiony mlekiem kobiecym, a gdy mama jest w pracy, otrzymuje mieszankę mleczną. W przeciwnym razie w grę wchodzi jedynie karmienie niemowlęcia mlekiem modyfikowanym.
Nie wszystkie niemowlęta od razu chętnie piją z butelki. Trzeba jednak wykazać się wytrwałością, bo codzienne próby podawania mleka w butelce, zwłaszcza gdy będzie je podejmowała osoba zastępująca mamę, w końcu przyniosą rezultaty. Jest szansa, że mniej więcej po dwóch tygodniach maluch przyzwyczai się do nowego rytmu i zaakceptuje też nowy sposób karmienia. Nie powinno się zmieniać mleka od razu, być może dziecko musi przyzwyczaić się do nowego mleka i przede wszystkim nowego smaku2.
Zaletą karmienia mieszanego jest to, że umożliwia mamie i dziecku utrzymanie intymnej bliskości, jaką daje karmienie piersią. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre dzieci, które opanowują sztukę picia mleka z butelki, mogą nie chcieć później ssać piersi, a wybrać dużo łatwiejsze ssanie smoczka.
Gdy niemowlę nie chce butelki, a jedynie mleko mamy – co robić?
Gdy chęć przejścia na mleko modyfikowane w 2. półroczu życia nie spotyka się z akceptacją dziecka, podczas nieobecności mamy można podawać maluszkowi posiłki inne niż mleko, np. zupkę, deserek. Dzieci zwykle chętnie jedzą też kaszki, przyrządzane na bazie mleka modyfikowanego. Potrzebną porcję mleka należy wtedy uzupełnić karmieniem piersią, gdy mama wróci do domu. W zależności od potrzeb dziecka mama może mu też zostawić swój ściągnięty pokarm, który zostanie podany przez opiekuna2.
Wybór mleka modyfikowanego dla dziecka
Jeśli chodzi o żywienie sztuczne noworodków i niemowląt, wyróżnia się preparaty do początkowego żywienia (w tym mleko początkowe, a także preparaty do dalszego żywienia niemowląt, w tym mleko następne. Mleko modyfikowane początkowe, oznaczone numerem 1 podajemy dzieciom do ukończenia 6. miesiąca życia, z kolei oznaczone numerem 2 – po 6. miesiącu życia.
Dostępne na rynku mleka modyfikowane mogą różnić się swoim składem (zwłaszcza nr 1 i 2)1,2.
Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że skład mleka modyfikowanego do początkowego żywienia niemowląt uwzględnia specyficzne potrzeby żywieniowe w tym okresie życia i w całości pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze1.
Wprowadzenie mleka modyfikowanego – kiedy warto zwrócić się o pomoc do lekarza?
Proces odstawiania dziecka od piersi i rozpoczęcia karmienia mlekiem modyfikowanym warto rozpocząć dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wizyta u pediatry jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy pewne kwestie związane z tym tematem nas bardzo niepokoją.
Lekarz odpowie na wszystkie nurtujące pytania, udzieli niezbędnych porad i przede wszystkim okaże odpowiednie wsparcie. Doradzi też, na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając mleko modyfikowane. W związku z tym, że zna nasze dziecko, pomoże dobrać mieszankę zgodnie z potrzebami malca.
Zasięgnięcie porady lekarza jest wręcz koniecznością w przypadku nadmiernego spadku lub niedostatecznego przyrostu masy ciała po zmianie sposobu karmienia.
Bibliografia:
1. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i in., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne, Pediatria, t. 11, 321-338.
2. Szajewska H., Socha P., Horvath A. i in., Żywienie sztuczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/112066,zywienie-sztuczne (dostęp: 2023.01.17.)).