Tempo, wymagania dzisiejszego świata i społeczeństwo ukierunkowane na osiągnięcia sprawiają, że niejeden rodzic zadaje sobie pytanie jak wesprzeć dziecko w dążeniu do życiowego sukcesu. Oferta zajęć, ukierunkowanych na rozwój dziecięcych talentów jest bardzo szeroka. Balet, rysunek, sztuki walki, języki obce a może teatr? Czym się kierować przy wyborze zajęć dodatkowych?

Na początek warto rozróżnić różne czasy jakie dziecko ma do zmieszczenia w swoim planie dnia. Jest czas szkolny, który składa się z obowiązku chodzenia do szkoły ale też poświęcania czasu na naukę i odrabianie lekcji. Choć nie jest to ulubiony rodzaj aktywności u większości dzieci to przy odpowiednim wsparciu może dziecko go polubić i nauczyć się podchodzić do niego ze spokojem. Mamy też czas rodzinny czyli czas na bycie razem pod każdą postacią. Wspólne wykonywanie obowiązków dnia codziennego, rozmowa i okazywanie sobie uwagi, zabawa, spacer, sport. Wszystko to buduje waszą wieź i jest to czas na wagę złota. Obliczcie ile go macie w ciągu tygodnia. Jest jeszcze tzw. czas wolny dziecka. Każdy z nas ma prawo do takiego czasu. To jest moment, kiedy możemy sami zdecydować jak chcemy odpocząć. Kiedy jest wolna przestrzeń mogą się pojawić pomysły, jest to też czas dla umysłu na regenerację, moment kiedy nic nie muszę, kiedy nie ma z tyłu głowy, że trzeba pędzić, bo ktoś lub coś na nas czeka. To czas, w którym kształtuje się dziecięca ciekawość. Wielu z Was zapyta teraz, a co jeśli dziecko w tym czasie wygłasza słynne „nudzi mi się”. Jest to okazja do tego, by zacząć rozbudzać w nim takie cechy jak kreatywność, refleksyjność i uważność, które są według badań większym gwarantem przyszłego szczęścia niż oceny czy nawet zdolności. Niektóre dzieci same inicjują zabawę twórczą, inne potrzebują wsparcia dorosłych ale wszystkie czerpią z przykładu rodziców. To Ty zaszczepiasz w dziecku ciekawość świata i nawyki spędzania czasu. Możecie wspólnie poszukać kamieni lub liści w różnych barwach albo ułożyć piosenkę o chmurach na niebie albo po prostu pooddychać lub posmakować z zamkniętymi oczami ulubioną potrawę. Z czasem dziecko nauczy się sposobów na odpoczynek w czasie wolnym. Czas na rozwój zdolności i talentów to miejsce na dodatkowe zajęcia. Czasem rodzice żałują, że kiedy byli mali nie mieli takich możliwości i chcą zrekompensować dziecku własny brak zapisując go na wszystko co tylko są w stanie pomieścić w kalendarzu. To niestety przynosi szybko frustrację. Dlatego przed wyborem zajęć dodatkowych proponuję kilka kroków:

  1. Oblicz realną przestrzeń czasu na zajęcia dodatkowe po odjęciu czasu szkolnego, rodzinnego i wolnego dziecka.
  2. Podejmijcie wspólnie decyzję, ćwicząc umiejętność dokonywania wyborów. Ramy czasowe pozwolą uchronić Was przed ochotą, by spróbować wszystko i naraz.
  3. Dbajcie o urozmaicenie. Jeśli zajęć jest więcej niż jedno sprawdźcie jakie obszary zdolności dziecka rozwijają i czy to jest to, co dziecku jest najbardziej potrzebne
    (np. kiedy dziecko w domu siedzi przed komputerem w czasie wolnym to warto aby poszło na lekcje pływania a nie tylko programowania).
  4. Daj dziecku prawo do zmiany zdania. Sprawdzajcie czy dziecku zajęcia sprawiają przyjemność. Nie porównujcie jego osiągnięć z innymi. Kiedy dziecko chce zrezygnować, omówcie przyczyny, sprawdźcie na ile to chwilowe emocje a na ile świadoma decyzja i dajcie mu wsparcie zamiast oskarżeń o słomiany zapał.

W szkole przerwa jest ulubionym momentem większości dzieci więc nie odbierajmy im przerw w codzienności poza szkolnej. Czasem mniej znaczy więcej i jedne zajęcia dodatkowe, na które czeka dziecko, mogą być lepsze niż pękający w szwach od nadmiaru szczęścia plan.

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.

Zmiana przedszkola na szkołę to wyzwanie zarówno dla rodzica jak i dziecka. Dorosły ma własne przekonania na temat edukacji, wspomnienia z czasów swojej nauki oraz obawy o przyszłość. Dziecko zaś...
Twórczość kojarzona jest często ze sztuką i artyzmem. Tymczasem w psychologii jest rozumiana jako zdolność podejmowania właściwych decyzji, znajdowania rozwiązań dla danego problemu, wytwarzanie czegoś a także wyrażanie siebie. Co...
Wystarczająco dobry opiekun, bezpieczny dorosły, wspierający rodzic to często pojawiające się hasła, kiedy mówimy o wychowaniu. Zapewnienie dziecku opieki i możliwości rozwoju to jedno ale jakie postawy rodzicielskie wpłyną na...