Boisz się, że Twoje dziecko zbyt szybko wejdzie w świat komercyjnej rozrywki? Spróbuj zaszczepić w nim pozytywne skojarzenia z twórczą zabawą, która wymaga jedynie otwartości i wyobraźni.

Rodzic i dziecko budują więź poprzez wspólne doświadczanie zabawy. Wydaje ci się, że nie masz zasobów do jej wymyślania? Nic podobnego. Wystarczy, że przypomnisz sobie własne pomysły z dzieciństwa lub zainspirujesz naszymi przykładami.

Gimnastyka buzi i języka

Wyraźną mowę także można ćwiczyć w zabawie i to bardzo twórczej:

  • Zwyczajne dmuchanie baniek już pomaga dziecku ćwiczyć aparat mowy, ale można pójść dalej i zagrać mecz pingpongowej piłeczki dmuchając ją po stole. Z czego zrobicie Wasze bramki? Może z papierowych kubeczków. Następnym razem Waszą piłką może być piórko, które każda ze stron stara się przedmuchać na stronę przeciwnika. Nie zapomnijcie wydzielić kolorowej linii po środku stołu. Dodatkowym utrudnieniem może być dmuchanie przez słomki.
  • Dziwne miny to także doskonała zabawa, zwłaszcza kiedy dołączycie do niej dźwięki i przez minutę będziecie nieustannie je płynnie robić starając się poruszyć jak najwięcej obszarów buzi. To prawdziwy wysiłek dla mięśni twarzy. Na koniec możecie zrobić sobie masaż buzi oklepując ją opuszkami palców, jakby padał po niej lekki deszcz.
  • Masowanie wnętrza buzi językiem przy zamkniętych ustach, nadymanie policzków, robienie dziubków, naśladowanie głosów np. śmiech cienki i gruby, odgłosów np. szumiącego drzewa to proste i pożyteczne ćwiczenia.
  • Udawanie zwierząt, ich odgłosów może ćwiczyć mimikę twarzy i zdolności aktorskie. Sprawdź jak ryczy groźny lew, kumka żabka, pies gryzie wyimaginowaną kość lub ryba głębinowa mówi co zaraz zje na obiad.
  • Szklanka wody i słomka także wystarczy by poćwiczyć aparat mowy. Poproś by maluch zrobił burzę w szklance wody dmuchając i tworząc bąbelki.
  • Gimnastyka buzi może być sprytnie wpleciona w codzienne czynności np. liczenie zębów czubkiem języka, oblizywanie miodu z ust, dmuchanie gorącej zupy czy ziewanie.

Znajdźcie swój ulubiony wierszyk łamiący język, powtarzajcie go od czasu do czasu i sami zobaczycie, jak gimnastyka buzi i języka wpłynęła na Wasze zdolności recytatorskie.

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.

Wiek przedszkolny to czas, w którym dziecko rozwija się i uczy poprzez zabawę. Ona sama także przechodzi ewolucję. Manipulacje przedmiotami, tworzenie konstrukcji i pokonywanie przeszkód przestrzennych wyćwiczyło małą i dużą...
Może wiązać się z określonym tematem (np. wyprawa rakietą w kosmos, szykowanie przyjęcia na zamku, ratowanie mieszkańców przed groźnym smokiem), pełnieniem określonych ról (typu mama, tata, dziecko podczas zabawy w...
Boisz się, że Twoje dziecko zbyt szybko wejdzie w świat komercyjnej rozrywki? Spróbuj zaszczepić w nim pozytywne skojarzenia z twórczą zabawą, która wymaga jedynie otwartości i wyobraźni. Cielesność w zabawie...