Jak przetrwać te najcięższe chwile? Niemowlę spokojnie zaakceptuje rozstanie i nie będzie przeżywało silnego lęku związanego z chwilową nieobecnością mamy, jeśli będzie się go uczyło powoli.
Dziecko żyje przez pierwsze pół roku w głębokiej symbiozie z mamą, która całkowicie zaspokaja jego potrzebę bezpieczeństwa. Każdego dnia niemowlę zdobywa jednak coraz więcej doświadczeń, aż w końcu zaczyna odczuwać swą odrębność. Koło ósmego miesiąca życia uświadamia sobie, że jest odrębną istotą, że ono i mama – choć zawsze razem – nie stanowią jedności. To doświadczenie, świadczące tak naprawdę o tym, że dziecko dojrzewa do samodzielności w poznawaniu świata, wywołuje u maluszka stres. Często też powoduje lęk przed rozstaniem z mamą, nazywany lękiem separacyjnym. Na szczęście jest to etap przejściowy, całkowicie naturalny w procesie rozwoju.
Każde dziecko ma inny temperament i może różnie reagować na nowe sytuacje prowadzące do zdobywania nowych umiejętności. Gdy pojawia się lęk separacyjny, maluszek, do tej pory z uśmiechem przechodzący z rąk do rąk, nagle zaczyna reagować płaczem na widok nieznajomych i domaga się ciągłej obecności i wzmożonej uwagi mamy. Inne objawy, jakie mogą wystąpić, to budzenie się w nocy z krzykiem czy marudzenie w ciągu dnia. Mimo że zachowanie dziecka może niepokoić rodziców, jest tak naprawdę zdrowym przejawem rozwoju emocjonalnego dziecka.
Gdy dzieckiem zajmuje się tylko jedna osoba, która wykonuje przy dziecku wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, zawsze karmi, usypia, kładzie spać, w momencie gdy ktoś inny próbuje przejąć te czynności, dziecko może reagować lękiem i płaczem domagać się obecności dotychczasowego opiekuna.
Zwykle problem mija po kilku dniach, jeśli nowa osoba towarzyszy najpierw mamie podczas codziennych rytuałów i pielęgnacyjnych zabiegów, poznając wszystkie zwyczaje i upodobania maluszka. Gdy maluszkiem zajmują się od czasu również inne osoby niż mama, dziecko zaczyna traktować je jako bliskie. Przeżywa wtedy mniej lęków związanych z rozstaniem z mamą.
Nie jest dobrym pomysłem, aby wychodzić z domu ukradkiem, gdy dziecko tego nie widzi. Nawet gdy maluch świetnie się bawi, prędzej czy później zorientuje się, że mamy nie ma, i może się przestraszyć, że nie może jej nigdzie znaleźć. Dziecko nie rozumie, dlaczego mama nagle zniknęła i nie jest pewne, czy zaraz wróci. Po takim doświadczeniu maluszek może się trzymać kurczowo spódnicy, obawiając się, że mama znów zniknie. Dlatego za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, czy do pracy, czy na chwilę do sklepu, i zostawiasz dziecko pod czyjąś opieką, powinnaś uprzedzić dziecko, że wychodzisz, i zapewnić, że zaraz wrócisz. Fajnym sposobem oswojenia nowej sytuacji jest wprowadzenie rytuału pożegnania, robienia pa pa itp. Nawet gdy dziecko jeszcze nie mówi lub nie do końca wszystko rozumie, dzięki takiemu zachowaniu mamy zacznie spokojniej podchodzić do pozostawania z innym osobami. Szybciej też poczuje się dojrzalsze i bardziej niezależne.
Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.