Ćwiczenia z niemowlakiem – rozwój dziecka poprzez zabawę

Rodzice stawiający na rozwój intelektualny dzieci wiedzą, że w dużej mierze zależy on od sprawności fizycznej maluszka. Istnieją sposoby, aby „gimnastyka” pojawiła się w życiu dziecka od pierwszych chwil i stała się naturalną potrzebą w przyszłości. Warto wziąć pod uwagę, że dzieci uczą się także przez obserwację dorosłych, dlatego nie zapominajcie o swojej aktywności – ograniczajcie jazdę samochodem na rzecz spacerów i jazdy rowerem, a jeśli to możliwe, jak najwcześniej zorganizujcie wspólne chwile na basenie.

Aktywność fizyczna u niemowląt – jakie ćwiczenia dla niemowlaka będą odpowiednie?

W pierwszych chwilach życia Twoje dziecko jest tak maleńkie i kruche, że wręcz boisz się je brać na ręce? Aby oswoić się z maleństwem, spróbuj do codziennej pielęgnacji wprowadzić masaże. Są one wskazane od pierwszych chwil życia i całkowicie bezpieczne dla noworodka. Sprawiają, że nawet wcześniaki rozwijają się lepiej. Wpływają na lepszy sen, szybszy wzrost i lepsze oddychanie. Jeśli masz wątpliwości, jak zrobić masaż maleństwu, zapytaj o to terapeutę. Praktycznie od pierwszych dni życia można też zacząć ćwiczyć z dzieckiem. Oczywiście zabawy dla niemowląt powinny być dostosowane do wieku i możliwości1,2.

Chcesz, aby Twoje dziecko było zawsze bezpieczne, dlatego często stosujesz specjalne szelki? Powinieneś wiedzieć, że dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje swobody. Zamiast leżaczka, który ogranicza ruchy dziecka, zdecyduj się na grubszy kocyk lub specjalną matę, którą bezpośrednio możesz położyć na podłodze. Pozwól, aby maluch mógł swobodnie z leżenia na plecach przetaczać się na brzuszek. Przy okazji Ty też możesz dołączyć do jego ćwiczeń i zacząć mu pokazywać określone czynności. Takie zabawy z dzieckiem dodatkowo umocnią Wasze więzi1,2.

Twój maluszek nabiera pewności siebie, a Ty już nie boisz się go podnosić, bo widzisz, że sprawia mu to radość? Zdecyduj się na proste ćwiczenia – podnoszenie do góry i kołysanie w trakcie. Przy okazji takie ćwiczenie z dzieckiem na rękach dobrze wpłynie na brzuch i pozwoli szybciej wrócić do sprawności sprzed porodu.

Nawet małe dziecko, gdy jest do tego gotowe, może z Tobą „ćwiczyć” podciąganie do siedzenia, podnoszenie rączek nad głową i delikatne zginanie nóżek. Podczas ćwiczeń mów do dziecka o tym, co robicie, wymyśl Waszą rymowankę, która zachęca do aktywności. Możesz też włączyć w tle ulubione melodie1,2.

Jakie korzyści niesie zabawa z niemowlakiem? Wpływ ćwiczeń na rozwój dziecka

Młodym rodzicom towarzyszy uczucie, że do tej pory wiele mogli, byli aktywni i niezależni. Teraz wszystko muszą podporządkować nowym obowiązkom, co może wydawać się przytłaczające. Wspólna aktywność sprawia, że czas spędzony z dzieckiem nie ogranicza się tylko do zaspakajanie jego potrzeb, staje się czasem wartościowym dla całej trójki. Naturalna bliskość sprzyja budowaniu więzi. Dodatkowo takie ćwiczenia wspomagają prawidłowy rozwój maluszka i nabywanie przez niego nowych umiejętności.

Gotowość na dziecko nie oznacza, że rodzice łatwo oswoją się ze zmianami, które w ich życie wnosi maluszek. Nie zawsze jest tak, że miłość do dziecka przychodzi automatycznie. Przeciętna matka potrzebuje aż 2 tygodni (a czasem więcej), aby jej uczucia z neutralnych zmieniły się w pozytywne. Wymienione aktywności sprzyjają wzmacnianiu relacji rodziców z maleństwem, pozwala lepiej obserwować jego rozwój i cieszyć się nim.

Harmonogram prawidłowego rozwoju fizycznego niemowlaka

Ćwiczenia fizyczne poprzez zabawę umożliwią prawidłowy rozwój niemowlaka. Dzięki nim dziecko nauczy się nowych rzeczy. Poniżej znajdziesz umiejętności i czynności, które powinno mieć już dziecko w poszczególnych miesiącach życia1.

Czynności ruchowe

Dziecko w poszczególnych okresach1:

  • 0. – 3. miesiąca – leżąc na brzuchu, unosi samą głowę,
  • 1. – 4. miesiąca – utrzymuje główkę prosto w pozycji pionowej,
  • 3. – 6. miesiąca – leżąc na brzuchu, potrafi podnieść się na wyprostowanych rękach, a także przewraca się z brzucha na plecy,
  • 4. – 7. miesiąca – przewraca się z pleców na brzuch oraz siedzi z podparciem,
  • 4. – 9. miesiąca – siedzi bez podparcia,
  • 5. –11,5. miesiąca – stoi z pomocą,
  • 5,5. –13,5. miesiąca – raczkuje,
  • 6. –14. miesiąca – chodzi z pomocą,
  • 7. –17. miesiąca – stoi samo,
  • 8. –18. miesiąca – chodzi samo,
  • 13. –20. miesiąca – biega.

Ruchy precyzyjne

Dziecko w poszczególnych okresach1:

  • 2. – 5. miesiąca – uderza w zabawki,
  • 3. – 6. miesiąca – sięga ku wiszącym przedmiotom,
  • 4. – 7. miesiąca – przekłada rzeczy z jednej ręki do drugiej
  • 5. – 10. miesiąca – sięga po przedmioty, chwyta je i trzyma całą dłonią z wyprostowanym kciukiem, ponadto je palcami,
  • 7. – 10. miesiąca – łapie przedmioty między kciuk a inne palce,
  • 10. – 16. miesiąca – pomaga w ubieraniu się,
  • 12. – 18. miesiąca – je łyżeczką,
  • 10. – 18. miesiąca – pije z kubeczka otwartego lub z „dziubkiem”.

Mając wgląd w powyższy harmonogram, bardzo łatwo sprawdzić, czy rozwój motoryczny (ruchowy) dziecka przebiega prawidłowo. Warto pamiętać też o regularnych wizytach u pediatry, który pomoże monitorować rozwój Twojej pociechy1.

Bibliografia:
1. Krawczyński M., Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogram-prawidlowego-rozwoju-na-pierwsze-2-lata-zycia-dziecka (dostęp: 2023.01.17.)).
2. Gregorczyk P., Ćwiczenia z niemowlakiem (witryna internetowa: https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/cwiczenia-z-niemowlakiem (dostęp: 2023.01.17.)).
3. Witryna internetowa: https://www.mjakmama24.pl/niemowle/rozwoj-niemowlaka/15-zabaw-z-niemowlakiem-wspierajacych-rozwoj-dziecka-aa-Xpjc-k2Cw-j9up.html (dostęp: 2023.01.17.)).