Rodzice stawiający na rozwój intelektualny dzieci, wiedzą, że w dużej mierze zależy on od sprawności fizycznej maluszka. Istnieją sposoby, aby „gimnastyka” pojawiła się w życiu dziecka od pierwszych chwil i stała się naturalną potrzebą w przyszłości. Warto wziąć pod uwagę, że dzieci uczą się także przez obserwację dorosłych, dlatego nie zapominajcie o swojej aktywności – ograniczajcie jazdę samochodem na rzecz spacerów i jazdy rowerem a jeśli to możliwe jak najwcześniej zorganizujcie wspólne chwile na basenie.

Wprowadzanie aktywności fizycznej u niemowląt

W pierwszych chwilach życia Twoje dziecko jest tak maleńkie i kruche, że wręcz boisz się go brać na ręce? Aby oswoić się z maleństwem spróbuj do codziennej pielęgnacji wprowadzić masaże. Dla maluszka są one wskazane od pierwszych chwil życia i sprawiają, że nawet wcześniaki rozwijają się lepiej. Wpływają na lepszy sen, szybszy wzrost i lepsze oddychanie. Jeśli masz wątpliwości jak zrobić masaż maleństwu, zapytaj o to terapeutę.

Chcesz, aby Twoje dziecko było zawsze bezpieczne, dlatego często stosujesz specjalne szelki? Tymczasem dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje swobody. Zamiast leżaczka, który ogranicza ruchy dziecka zdecyduj się na matę, którą bezpośrednio możesz położyć na podłodze. Pozwól, aby maluch mógł swobodnie przetaczać się z plecków na brzuszek. Przy okazji ty też możesz dołączyć do jego ćwiczeń.

Twój maluszek nabiera pewności siebie, a Ty już nie boisz się go podnosić, bo widzisz, że sprawia mu to radość? Zdecyduj się na proste ćwiczenia – podnoszenie do góry i kołysanie w trakcie, gdy Ty trenujesz mięśnie brzucha i wracasz do sprawności sprzed porodu.

Nawet małe dziecko, gdy jest do tego gotowe, może z Tobą „ćwiczyć” podciąganie do siedzenia, podnoszenie rączek nad głową i delikatne zginanie nóżek. Podczas ćwiczeń mów do dziecka o tym co robicie, wymyśl waszą rymowankę, która zachęca do aktywności.

Jakie korzyści?

Młodym rodzicom towarzyszy uczucie, że do tej pory wszystko mogli, byli aktywni i niezależni. Teraz wszystko muszą podporządkować nowym obowiązkom, co może wydawać się przytłaczające. Wspólna aktywność sprawia, że czas spędzony z dzieckiem nie ogranicza się tylko do zaspakajanie jego potrzeb, staje się czasem wartościowym dla całej trójki. Naturalna bliskość sprzyja budowaniu więzi.

Gotowość na dziecko nie oznacza, że rodzice łatwo oswoją się ze zmianami, które w ich życie wnosi maluszek. Nie zawsze jest tak, że miłość do dziecka przychodzi automatycznie. Przeciętna matka potrzebuje aż 2 tygodni (a czasem więcej), aby jej uczucia z neutralnych zmieniły się w pozytywne. Wymienione aktywności sprzyjają wzmacnianiu relacji rodziców z maleństwem, pozwala lepiej obserwować jego rozwój i cieszyć się nim.

 

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.

Szczególny rodzaj modulowania głosu, zróżnicowanej intonacji i używania wyższego tonu fachowo nazywany jest mową matczyną. Obserwuje się ją u matek różnych kultur jako zjawisko uwarunkowane biologicznie. Czemu służy i dlaczego...
To co dzieje się w relacji głównego opiekuna z dzieckiem w trakcie pierwszego roku życia jest potężną dawką informacji, które kodują się w organizmie i w przyszłości wpływają na poczucie...
Nie wszystkim dzieciom zęby wychodzą w tej samej kolejności. Dla wielu ząbkowanie to jednak trudny okres. Zwłaszcza, gdy wychodzi pierwszy ząb. Pierwsze objawy Gdy maluch zaczyna wkładać do buzi piąstki...