Szczególny rodzaj modulowania głosu, zróżnicowanej intonacji i używania wyższego tonu fachowo nazywany jest mową matczyną. Obserwuje się ją u matek różnych kultur jako zjawisko uwarunkowane biologicznie. Czemu służy i dlaczego może mieć wpływ na rozwój dziecka?

Bardziej dyplomatyczną nazwą mowy matczynej jest mowa rodzicielska. Choć drugi termin jest ukłonem w stronę tatusiów, to jednak zjawisko to występuje głównie u kobiet. To w żeńskim mózgu zaobserwowano aktywność ośrodka, odpowiadającego za mowę, podczas używania mowy matczynej do dziecka, które jeszcze nie potrafi mówić. Można powiedzieć, że mama zna dodatkowy język, którym porozumiewa się ze swoim maluchem, przygotowując go do kolejnych etapów komunikacji.

Mowa rodzicielska pozytywnie wpływa na malucha

Mózg dziecka reaguje na ten typ mowy, co przejawia się zwiększoną uwagą, zainteresowaniem, kierowaniem głowy w kierunku, z którego dochodzi głos, silniej niż w przypadku zwyczajnej dorosłej modulacji. Mowa rodzicielska wpływa pozytywnie na podejmowanie gaworzenia przez dziecko, a niektóre badania pokazują, że także na późniejszy rozwój mowy i zasób słownictwa.

Stosuj, wyższy ton, teatralizuj, ale nie infantylizuj

Czasami mowa matczyna mylona jest z przesadnymi zdrobnieniami lub seplenieniem i stąd może mieć negatywne skojarzenia.

Tymczasem nie chodzi o infantylizowanie, a o używanie wysokich tonów, zmienianie intonacji nieco bardziej przesadnie czy teatralnie, przeciąganie samogłosek, mówienie wolno, powtarzanie wyrazów i używanie pozytywnego zabarwienia emocjonalnego. Ten rodzaj mowy brzmi bardziej śpiewnie. Nie zwalnia nas to jednak od mówienia starannie, wyraźnie czy używania normalnych słów.

Opisuj otoczenie

Prowadzenie narracji opisującej rzeczywistość, mówienie do dziecka, nawiązywanie kontaktu wzrokowego i obdarowywanie go uwagą jest istotnym elementem budowania więzi i wpływa na rozwój społeczny. Mowa matczyna, choć biologicznie uwarunkowana i rozwojowo potrzebna, jest adekwatna do wieku niemowlęcego i po tym okresie powinna stopniowo wygasać na rzecz bardziej dojrzałych form komunikacji rodzic-dziecko.

Korzystanie z serwisu nie zastępuje diagnozy lekarza czy konsultacji farmaceuty, zaleceń lekarza, czy farmaceuty co do przyjmowania leków, a także treści ulotki i Charakterystyki Produktu Leczniczego. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby opublikowane opracowania były najwyższej jakości i odpowiadały potrzebom czytelników, a również były zgodne z obowiązującymi przepisami i wytycznymi. Nie ponosimy odpowiedzialności za własne decyzje użytkowników, mogące mieć wpływ na ich zdrowie, prowadzoną działalność gospodarczą lub zawodową.

To co dzieje się w relacji głównego opiekuna z dzieckiem w trakcie pierwszego roku życia jest potężną dawką informacji, które kodują się w organizmie i w przyszłości wpływają na poczucie...
Jeśli mama chce ograniczyć karmienie piersią albo zrezygnować z niego, do diety maluszka musi wprowadzić mleko modyfikowane. Gdy po urlopie macierzyńskim kobieta wraca do pracy, podstawowym pokarmem jej dziecka jest...
Rodzice stawiający na rozwój intelektualny dzieci, wiedzą, że w dużej mierze zależy on od sprawności fizycznej maluszka. Istnieją sposoby, aby „gimnastyka” pojawiła się w życiu dziecka od pierwszych chwil i...